KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 13351019
*
nr 1335 1019
Virginia Larson
(1844-1893), Sverige
Akvarell, Mansfigur, Motivet. Ca 24x15 cm. Signerad, Rom
Virginia Larson, svensk bildkonstnär född 1844 i Ljungby, Kalmar, död 1893 i Stockholm.
Utrop:
3.000 kr
Såld:
2.400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 juni 2020
kl 19:28:39
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/6 12:03:52
1
2.200 kr
29/6 19:20:52
2
2.200 kr
29/6 19:20:52
1
2.200 kr (Budbetjänt)
29/6 19:21:22
2
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Tema
29 jun
Kvinnliga konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med enbart kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften a ...
Läs mer om Kvinnliga konstnärer
- Konstnär/Designer
Virginia Larson
Virginia Larson, svensk bildkonstnär född 1844 i Ljungby, Kalmar, död 1893 i Stockholm.
Läs mer om Virginia Larson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller mansfigur motivet rom svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg virginia larson
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:01
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:06
-
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:57
-
6195 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Ak..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:02
-
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:06
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:25
*
Virginia Larson
Virginia Larson, svensk bildkonstnär född 1844 i Ljungby, Kalmar, död 1893 i Stockholm.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Kvinnliga konstnärer
Läs mer om Virginia Larson
nr 1335 1019
Virginia Larson
(1844-1893), Sverige
Akvarell, Mansfigur, Motivet. Ca 24x15 cm. Signerad, Rom
Virginia Larson, svensk bildkonstnär född 1844 i Ljungby, Kalmar, död 1893 i Stockholm.
Utrop: | 3.000 kr |
---|---|
Såld: | 2.400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 29 juni 2020 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/6 12:03:52 | 1 | 2.200 kr |
29/6 19:20:52 | 2 | 2.200 kr |
29/6 19:20:52 | 1 | 2.200 kr (Budbetjänt) |
29/6 19:21:22 | 2 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Tema
29 jun
Kvinnliga konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med enbart kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften a ...Läs mer om Kvinnliga konstnärer
- Konstnär/Designer
Virginia Larson
Virginia Larson, svensk bildkonstnär född 1844 i Ljungby, Kalmar, död 1893 i Stockholm.Läs mer om Virginia Larson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller mansfigur motivet rom svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg virginia larson
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:01 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:06 -
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:57
-
6195 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Ak..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:02 -
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:06 -
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:25