Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Watercolour 6913226



*

nr 691 3226


Primus Mortimer Pettersson

(1895-1975), Sverige


Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), 1950s, 20x28, se baksida för mer information.


WATERCOLOUR (F), Primus Mortimer Pettersson (1895-1975), 50-tal, 20x28


Condition: se baksida för mer information

Droit De Suite

Yes

Estimate:

1500

Sold:

SEK 1400

Auction date:

Monday April 11 2011
at 16:00:00


  • Bid history
Time Bidder Bid
6/4 14:21:50 1      1.000 kr
11/4 12:35:24 1      Vinnande bud
11/4 13:01:32 2      1.100 kr
11/4 13:02:06 2      1.300 kr



  • Artist/Designer

Primus Mortimer Pettersson

Primus Mortimer Pettersson, svensk målare och tecknare född i Östersund 1895, död 1975.

Read more about Primus Mortimer Pettersson
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 8022 WATERCOLOUR
    Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
    Present: SEK 700

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 18:38
  • 8213 WATERCOLOUR
    Ã…slund, dated -90, landscape with lake. Watercolou..//
     

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 20:06
  • 8097 WATERCOLOUR
    Birgit Sahlberg. Signed, dated 1927, still life, 6..//
     

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 19:36




Ladda ner broschyr