bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 14381008



*

nr 1438 1008


Lennart Segerstråle

(1892-1975), Finland


Brygga & eka. Signerad, daterad 1943,61x47, yttermått inklusive ram: 69x54, akvarell


Konditionsrapport: spricka i pappret

Lennart Segerstråle, född 1892, död 1975, finlandssvensk målare och grafiker.

Följerätt

Ja

Utrop:

7.000 kr - 8.500 kr

Bevakningspris:

ÄR EJ UPPNÅTT

Aktuellt bud: Inga bud (per 01:35:55)
Uppdatera
Visning

fredag 10/12, lördag 11/12, söndag 12/12 och måndag 13/12


Auktionen
avslutas:

måndag 13 december kl 18:32:05


bakg
Mitt (max)bud:
Maxbuden är hemliga för övriga budgivare. Tänk på att det tillkommer 23% + 100 kronor på det klubbade priset.
  • Mitt bud

  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 200 kr
  Göteborg 200 kr
  Helsingfors 200 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor

  • Klassiska
  • 13 dec

Klassiska

På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...

Läs mer om Klassiska

  • Konstnär/Designer

Lennart Segerstråle

Lennart Segerstråle, född 1892, död 1975, finlandssvensk målare och grafiker.

Läs mer om Lennart Segerstråle
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller brygga & eka europa europeisk finland lennart segerstråle norden nordeuropa nordisk vattenfärg
  • 1033 Akvarell
    Hans Olof Hjortsberg (1906-1990), Sverige. "Utsikt..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    13 december kl 20:21
  • 1002 Akvarell
    Lars Lerin (f. 1954), Sverige. Signerad, daterad 1..//
    Aktuellt bud: 6.200 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    13 december kl 18:19
  • 1023 Akvarell
    Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. "Vinter". Sign..//
    Aktuellt bud: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    13 december kl 20:38
  • 1017 Akvarell
    Yervand Nahapetian (1916-2006), Armenien. Signerad..//
    Aktuellt bud: 6.000 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    13 december kl 20:26
  • 7098 Akvareller
    7 st, F Lindström, Stockholmsmotiv. Signerade. Akv..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    13 december kl 19:16
  • 1022 Blandteknik
    Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Signerad, "fis..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    13 december kl 20:55




Ladda ner broschyr