KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 14222014
*
nr 1422 2014
Johan Fredrik Isberg
(1846-1904)
Johan Fredrik Isberg (1846-1904), Drottninghuset, Johannesgatan 16. Signerad, numrerad 1902. Akvarell, bildmått: 10x15 cm, yttermått inklusive ram: 24x31
Johan Fredrik Isberg, målare och tecknare och målarmästare född i Sallerup 1846, död 1903 i Stockholm.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 september 2021
kl 18:04:59
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/9 17:48:22
1
Vinnande bud
- Tema
27 sep
Stockholm
På Tema Stockholm den har vi samlat konst med Stockholmsmotiv av konstnärer som Maria Boczewska, Slas Stig Claesson, Hans-Erik Eriksson, Bert Håge Häverö, Mona Huss Walin, Einar Jolin, Bruno Karlsson, ...
Läs mer om Stockholm
- Konstnär/Designer
Johan Fredrik Isberg
Johan Fredrik Isberg, målare och tecknare och målarmästare född i Sallerup 1846, död 1903 i Stockholm.
Läs mer om Johan Fredrik Isberg
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller drottninghuset johan fredrik isberg vattenfärg
-
7238 Akvarell
Björn Blomberg (1925-2003), "Snöbyar, Torneträsk"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:20
-
7117 Akvarell
Carl Anton (f. 1933), Sverige. Gamla Stan. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:36
-
7118 Akvarell
Carl Anton (f. 1933), Sverige. Kustbild. Signerad...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:23
-
7019 Akvarell
Elis Aidanpää, fjällmotiv. Signerad, daterad 64, a..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:56
-
7124 Akvarell
födelsedagstavla, 1800-tal, björkram, 32x38 cm, yt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:24
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:06
*
Johan Fredrik Isberg
Johan Fredrik Isberg, målare och tecknare och målarmästare född i Sallerup 1846, död 1903 i Stockholm.
Läs mer om Stockholm
Läs mer om Johan Fredrik Isberg
nr 1422 2014
Johan Fredrik Isberg
(1846-1904)
Johan Fredrik Isberg (1846-1904), Drottninghuset, Johannesgatan 16. Signerad, numrerad 1902. Akvarell, bildmått: 10x15 cm, yttermått inklusive ram: 24x31
Johan Fredrik Isberg, målare och tecknare och målarmästare född i Sallerup 1846, död 1903 i Stockholm.
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 september 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/9 17:48:22 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
27 sep
Stockholm
PÃ¥ Tema Stockholm den har vi samlat konst med Stockholmsmotiv av konstnärer som Maria Boczewska, Slas Stig Claesson, Hans-Erik Eriksson, Bert HÃ¥ge Häverö, Mona Huss Walin, Einar Jolin, Bruno Karlsson, ...Läs mer om Stockholm
- Konstnär/Designer
Johan Fredrik Isberg
Johan Fredrik Isberg, mÃ¥lare och tecknare och mÃ¥larmästare född i Sallerup 1846, död 1903 i Stockholm.Läs mer om Johan Fredrik Isberg
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller drottninghuset johan fredrik isberg vattenfärg
-
7238 Akvarell
Björn Blomberg (1925-2003), "Snöbyar, Torneträsk"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:20 -
7117 Akvarell
Carl Anton (f. 1933), Sverige. Gamla Stan. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 20:36 -
7118 Akvarell
Carl Anton (f. 1933), Sverige. Kustbild. Signerad...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:23
-
7019 Akvarell
Elis Aidanpää, fjällmotiv. Signerad, daterad 64, a..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:56 -
7124 Akvarell
födelsedagstavla, 1800-tal, björkram, 32x38 cm, yt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 18:24 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:06