KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 15482130
*
nr 1548 2130
Jette Stoltz
(1923-2010), Sverige
Troll i skog. Signerad, akvarell, 22x32 cm, yttermått inklusive ram: 34x44 cm
Gertrud Birgitta Stoltz, känd som Jette Stoltz, svensk bildkonstnär född 1923, död 2010.
Följerätt
Utrop:
800 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 juni 2023
kl 20:33:33
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
19/6 18:04:15
1
Vinnande bud
- Tema
19 jun
Kvinnliga Konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften av 1800- ...
Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
- Konstnär/Designer
Jette Stoltz
Gertrud Birgitta Stoltz, känd som Jette Stoltz, svensk bildkonstnär född 1923, död 2010.
Läs mer om Jette Stoltz
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller jette stoltz kvinnlig konstnär kvinnliga konstnärer svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige troll i skog vattenfärg
-
7238 Akvarell
Björn Blomberg (1925-2003), "Snöbyar, Torneträsk"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:56
-
7124 Akvarell
födelsedagstavla, 1800-tal, björkram, 32x38 cm, yt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:01
-
7081 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1906, St..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:00
-
7420 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition, Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:31
-
7425 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition. Akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:39
-
7082 Akvareller
2 st, Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:01
*
Jette Stoltz
Gertrud Birgitta Stoltz, känd som Jette Stoltz, svensk bildkonstnär född 1923, död 2010.
Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
Läs mer om Jette Stoltz
nr 1548 2130
Jette Stoltz
(1923-2010), Sverige
Troll i skog. Signerad, akvarell, 22x32 cm, yttermått inklusive ram: 34x44 cm
Gertrud Birgitta Stoltz, känd som Jette Stoltz, svensk bildkonstnär född 1923, död 2010.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 800 kr |
Såld: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 19 juni 2023 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
19/6 18:04:15 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
19 jun
Kvinnliga Konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften av 1800- ...Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
- Konstnär/Designer
Jette Stoltz
Gertrud Birgitta Stoltz, känd som Jette Stoltz, svensk bildkonstnär född 1923, död 2010.Läs mer om Jette Stoltz
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller jette stoltz kvinnlig konstnär kvinnliga konstnärer svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige troll i skog vattenfärg
-
7238 Akvarell
Björn Blomberg (1925-2003), "Snöbyar, Torneträsk"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:56 -
7124 Akvarell
födelsedagstavla, 1800-tal, björkram, 32x38 cm, yt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:01 -
7081 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1906, St..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:00
-
7420 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition, Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:31 -
7425 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition. Akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:39 -
7082 Akvareller
2 st, Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:01