KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 15811003
nr 1581 1003
Gregory Robinson
(1876-1967), Storbritannien
Bärgningen av "HMS Howe" i Ferrol, Spanien 1893 under ledning av kapten Wilhelm Edlind, Neptunbolaget (Neptune Salvage Company). Signerad, Ferral -93. Akvarell och täckvitt, bildmått: 25,5x53 cm, yttermått inklusive ram: 46x75 cm
Gregory Robinson, målare född 1876, död 1967.
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.000 kr
måndag 27 november 2023
kl 18:23:37
26/11 10:25:18