bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 10933035



*

nr 1093 3035


Anna Gardell-Ericson

(1853-1939), Sverige


Akvarell, Anna Gardell-Ericson (1853-1939), Ekeby gård, Rottneros, 'Gösta Berlings saga', 63x47


Konditionsrapport: skadad duk

Anna Gardell-Ericson, svensk målare född i Visby 1853, död i Stockholm 1939.

Utrop:

6.000 kr

Såld:

12.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 februari 2017
kl 20:34:44


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/2 14:24:17 1      4.000 kr
27/2 20:07:48 2      5.400 kr
27/2 20:11:57 2      6.800 kr
27/2 20:27:29 3      4.800 kr
27/2 20:27:30 2      5.000 kr (Budbetjänt)
27/2 20:27:39 3      5.800 kr
27/2 20:27:39 2      6.000 kr (Budbetjänt)
27/2 20:27:48 3      8.400 kr
27/2 20:28:20 2      Vinnande bud
27/2 20:28:55 3      9.600 kr
27/2 20:28:55 2      9.800 kr (Budbetjänt)
27/2 20:29:02 3      10.500 kr
27/2 20:29:02 2      11.000 kr (Budbetjänt)
27/2 20:29:44 3      12.000 kr
27/2 20:29:44 2      Vinnande bud (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Klassiska
  • 27 feb

Klassiska

På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...



Läs mer om Klassiska

  • Konstnär/Designer

Anna Gardell-Ericson

Anna Gardell-Ericson, svensk målare född i Visby 1853, död i Stockholm 1939.

Läs mer om Anna Gardell-Ericson
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller anna gardell-ericson ekeby gård rottneros svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 8076 Akvarell
    A Hökenberg, Qvastmakerbacken, Stockholm, signerad..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 mars kl 19:35
  • 3513 Akvarell
    Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. "Väntan", signer..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 mars kl 19:53
  • 1011 Akvarell
    Franco Leidi (f. 1933), ansikte. Signerad, daterad..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 mars kl 18:10
  • 1012 Akvarell
    Franco Leidi (f. 1933), komposition. Signerad, dat..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 mars kl 18:12
  • 3149 Akvarell
    Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. "Tozour". S..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 mars kl 18:51
  • 3301 Akvarell
    Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Sommar, signe..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 mars kl 18:01




Ladda ner broschyr