KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 4355047
*
nr 435 5047
Akvarell
'Mot stan', Ewald Dahlskog (1894-1950) Sverige 1925, plats motiv: Stockholm?, två mörka personer sittande på höjd, i bakgrunden kyrktorn, ljus gul och grå, 48 x 62, 5 cm, signerad: '12.4.25 Ewald', ram med glas och passepartout
Utrop:
4.000 kr
Såld:
3.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 oktober 2006
kl 16:00:00
- Specialauktion
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ewald dahlskog i bakgrunden kyrktorn ljus gul och grå svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer vattenfärg
-
7238 Akvarell
Björn Blomberg (1925-2003), "Snöbyar, Torneträsk"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:56
-
7124 Akvarell
födelsedagstavla, 1800-tal, björkram, 32x38 cm, yt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:01
-
7081 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1906, St..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:00
-
7420 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition, Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:31
-
7425 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition. Akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:39
-
7082 Akvareller
2 st, Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:01
*
Akvarell
nr 435 5047
Akvarell
'Mot stan', Ewald Dahlskog (1894-1950) Sverige 1925, plats motiv: Stockholm?, två mörka personer sittande på höjd, i bakgrunden kyrktorn, ljus gul och grå, 48 x 62, 5 cm, signerad: '12.4.25 Ewald', ram med glas och passepartout
Utrop: | 4.000 kr |
---|---|
Såld: | 3.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 30 oktober 2006 |
- Specialauktion
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ewald dahlskog i bakgrunden kyrktorn ljus gul och grå svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer vattenfärg
-
7238 Akvarell
Björn Blomberg (1925-2003), "Snöbyar, Torneträsk"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:56 -
7124 Akvarell
födelsedagstavla, 1800-tal, björkram, 32x38 cm, yt..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:01 -
7081 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1906, St..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:00
-
7420 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition, Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:31 -
7425 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition. Akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:39 -
7082 Akvareller
2 st, Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:01