bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 12365017



*

nr 1236 5017


Tyra Lundgren

(1897-1979), Sverige


Skulptur, Tyra Lundgren (1897-1979), Sverige. Keramik. Signerad. Höjd: 14 inkl sockel


Tyra Lundgren, svensk målare, skulptör, keramiker och glaskonstnär, född 1897, död 1979.

Följerätt

Ja

Utrop:

8.000 kr

Såld:

15.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 februari 2019
kl 19:41:49


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
28/1 22:23:42 1      7.000 kr
28/1 22:24:17 1      7.800 kr
30/1 10:46:16 2      7.800 kr
30/1 10:46:16 1      7.800 kr (Budbetjänt)
17/2 16:23:42 3      10.500 kr
17/2 16:25:52 1      9.800 kr
17/2 16:25:52 3      10.000 kr (Budbetjänt)
17/2 16:26:07 1      10.500 kr
17/2 16:26:07 3      10.500 kr (Budbetjänt)
17/2 16:26:36 1      11.000 kr
17/2 16:29:31 3      12.500 kr
18/2 17:19:52 4      12.500 kr
18/2 17:19:52 3      12.500 kr (Budbetjänt)
18/2 17:56:12 5      13.000 kr
18/2 19:31:23 6      Vinnande bud
18/2 19:34:29 5      14.000 kr
18/2 19:34:29 6      14.500 kr (Budbetjänt)
18/2 19:36:49 5      15.000 kr
18/2 19:36:49 6      Vinnande bud (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 18 feb

Keramik

På vårt keramiktema hittar du vaser i stengods, skulpturer och figuriner, mat- & kaffeserviser och väggreliefer med mera av konstnärer och formgivare som som Karin Björquist, Berndt Friberg, Paul Hof ...



Läs mer om Keramik

  • Konstnär/Designer

Tyra Lundgren

Tyra Lundgren, svensk målare, skulptör, keramiker och glaskonstnär, född 1897, död 1979.

Läs mer om Tyra Lundgren
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik konsthantverk skulptur svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tyra lundgren
  • 5337 Skulptur
    Metall, Fågel. Höjd: 37 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    29 juli kl 18:50
  • 5530 Skulptur
    Parian, Gustavsberg, 1917. Höjd: 29 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    29 juli kl 18:47
  • 5532 Skulptur
    Parian, Kvinna på bänk, Gustavsberg. Höjd: 24, län..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    29 juli kl 18:49
  • 5277 Skulpturer
    2 st, metall, Orientaliska. Höjd: 17-20 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    29 juli kl 18:54




Ladda ner broschyr