KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Sigvard bernadotte 10801014

nr 1080 1014

Sigvard Bernadotte

(1907-2002), Sverige

Kontakt: Marianne Bernadotte. Nu finns chansen att ropa in en tavla med kunglig bakgrund. Stadsbruden Marianne Bernadotte skänker en tavla av Sigvard Bernadotte. Den heter ”Stilla afton”, är i blandteknik och gjord 1995. Sigvard Bernadotte (1907-2002), som gick bort 2002 var född prins av Sverige och hertig av Uppland, och blev internationellt erkänd formgivare, illustratör och industridesigner. Men också konstnär. Vid sidan om designarbetet älskade han att måla och hade minst två utställningar om året, runtom i hela landet. Nu har du möjligheten att låta hans konst pryda ditt hem!

Utrop:

100 kr

Såld:

12.000 kr

måndag 14 november 2016
kl 18:00:00

  • 14 nov

Stadsbrudskåren

Läs mer om Stadsbrudskåren

Sigvard Bernadotte

Läs mer om Sigvard Bernadotte