ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 11139079
*
nr 1113 9079
Göte Göransson
(f. 1921), Sverige
Göte Göransson (b. 1921), Soldater, signed, 42, 5x29, 5,
GOUACHE, Göte Göransson (f. 1921), Soldater, signerad, 42, 5x29, 5
Göte Göransson, Swedish painter, born 1921.
Estimate:
1000
Sold:
SEK 400
Auction date:
Monday June 5 2017
at 19:41:24
- Bid history
Time
Bidder
Bid
2/6 15:21:33
1
350 kr
5/6 19:11:01
2
Vinnande bud
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache göte göransson soldater svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:52
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:26
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:49
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22
-
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22
*
Göte Göransson
Göte Göransson, Swedish painter, born 1921.
nr 1113 9079
Göte Göransson
(f. 1921), Sverige
Göte Göransson (b. 1921), Soldater, signed, 42, 5x29, 5,
GOUACHE, Göte Göransson (f. 1921), Soldater, signerad, 42, 5x29, 5
Göte Göransson, Swedish painter, born 1921.
| Estimate: | 1000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 400 |
| Auction date: |
Monday June 5 2017 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 2/6 15:21:33 | 1 | 350 kr |
| 5/6 19:11:01 | 2 | Vinnande bud |
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache göte göransson soldater svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:52 -
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:26 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:49 -
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22 -
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22



