KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7637031
*
nr 763 7031
Herbert Gentry
(1919-2003), Sverige
Gouache, Herbert Gentry (1919-2003), Figurkomposition, 55 x 75, -90
Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk målare med afroamerikanskt ursrung.
Följerätt
Utrop:
6.000 kr
Såld:
4.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 4 juni 2012
kl 18:33:51
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
4/6 17:59:21
1
Vinnande bud
4/6 18:19:02
1
justering av budtak
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Herbert Gentry
Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk målare med afroamerikanskt ursrung.
Läs mer om Herbert Gentry
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller figurkomposition gouache herbert gentry svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 19:47
-
5296 Akvarell
Albert Theodor Gellerstedt (1836-1914), Sandhammar..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 20:10
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.200 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 18:14
*
Herbert Gentry
Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk målare med afroamerikanskt ursrung.
Läs mer om Herbert Gentry
nr 763 7031
Herbert Gentry
(1919-2003), Sverige
Gouache, Herbert Gentry (1919-2003), Figurkomposition, 55 x 75, -90
Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk målare med afroamerikanskt ursrung.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 6.000 kr |
Såld: | 4.500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 4 juni 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
4/6 17:59:21 | 1 | Vinnande bud |
4/6 18:19:02 | 1 | justering av budtak |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Herbert Gentry
Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk mÃ¥lare med afroamerikanskt ursrung.Läs mer om Herbert Gentry
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller figurkomposition gouache herbert gentry svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 19:47 -
5296 Akvarell
Albert Theodor Gellerstedt (1836-1914), Sandhammar..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 20:10 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.200 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 18:14