Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Indian ink drawings 9199261



*

nr 919 9261


Sixten Sason

(1912-1967), Sverige


2 pcs. Sixten Sason (1912-1967), signed, 1945, sheet: 29x19 + 20x14,


INDIAN INK DRAWINGS, 2 st. Sixten Sason (1912-1967), signerade, 1945, bladets mått: 29x19 + 20x14


Estimate:

400

Sold:

SEK 200

Auction date:

Monday October 20 2014
at 18:31:11


  • Bid history
Time Bidder Bid
16/10 23:02:10 1      Vinnande bud
20/10 15:56:24 2      200 kr
20/10 15:56:24 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion

  • Artist/Designer

Sixten Sason

Sixten Sason, eg. Karl-Erik Sixten Andersson, svensk industridesigner och tecknare född 1912, död 1967 .

Read more about Sixten Sason
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller sixten sason svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tuschteckningar vattenfärg
  • 6678 WATERCOLOUR
    Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
     

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 18:32
  • 6382 WATERCOLOUR
    Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
     

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 20:04
  • 6399 WATERCOLOUR
    Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 18:10




Ladda ner broschyr