Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 11004265



*

nr 1100 4265


Carl Larsson

(1853-1919), Sverige


Etsning, Carl Larsson (1853-1919), sittande modell, Gravyrskolan 1896, Hjert & Hjert 21, motivet: 23, 7x16, 3


Carl Larsson, född 1853 i Gamla Stan i Stockholm, död 1919 i Sundborn, Dalarna, svensk målare och grafiker.

Utrop:

5.000 kr

Såld:

3.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 april 2017
kl 20:02:42


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
31/3 13:43:13 1      2.000 kr
3/4 16:44:10 2      2.400 kr
3/4 19:52:55 3      2.400 kr
3/4 19:52:55 2      2.400 kr (Budbetjänt)
3/4 19:53:29 3      2.600 kr
3/4 19:53:37 1      3.000 kr
3/4 19:55:38 3      3.000 kr
3/4 19:55:38 1      3.000 kr (Budbetjänt)
3/4 19:57:42 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Konstnär/Designer

Carl Larsson

Carl Larsson, född 1853 i Gamla Stan i Stockholm, död 1919 i Sundborn, Dalarna, svensk målare och grafiker.

Läs mer om Carl Larsson
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: carl larsson etsning etsningar grafik sittande modell svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6573 Etsning
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, num..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:15
  • 6436 Etsning
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", oramat l..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:20
  • 7069 Etsning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 1/30, j..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:11
  • 7072 Etsning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 4/50. B..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:37
  • 6344 Färgetsning
    Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från köket". S..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:54
  • 7068 Färgetsning
    Svenerik Jakobsson (f. 1934). Signerad, numrerad 1..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:47




Ladda ner broschyr