Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Sculptures and works of art / Sculpture 15837459



*

nr 1583 7459


SCULPTURE

ceramics, Art Déco. Height: 32 cm, minor crack.


keramik, Art Déco. Höjd: 32 cm


Condition: fotnagg

Estimate:

500

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday December 4 2023
at 18:44:31


  • Bid history
Time Bidder Bid
30/11 22:05:56 1      100 kr
1/12 17:11:34 2      250 kr
2/12 20:41:06 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: art déco keramik konsthantverk skulptur
  • 7206 SCULPTURE
    Bodhisattva, metal. Height: 21 cm,
    Present: SEK 500

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:15
  • 7041 SCULPTURE
    brons på stensockel. Signed. Height: 13 cm, damaged.
    Present: SEK 350

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:33
  • 7057 SCULPTURE
    bronze, Art Déco-stil. Height: 20 cm,
    Present: SEK 700

    Auction ends
    today
    19 jan at 18:05




Ladda ner broschyr