ART / Watercolor paintings & Drawings / Pastell+ 5133565
*
nr 513 3565
Pastell+
Lenght: ()
Gouache, Wiberg, Hus
Estimate:
100
Sold:
SEK 250
Auction date:
Monday Mars 10 2008
at 17:34:28
- Bid history
Time
Bidder
Bid
9/3 19:04:02
1
200 kr
10/3 17:29:28
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Lis Husberg (f. 1920)
Keramiker och konstnär. Verksam vid Rörstrand 1943-1945 samt 1948-1949. Husberg arbetade främst med föremål i lergods och fajans.
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller färgkrita gouache hus pastell täckfärg vattenfärg wiberg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in a week
12 jan at 18:32
-
6399 WATERCOLOUR
Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
Present: SEK 500
Auction ends
in a week
12 jan at 18:10
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in a week
12 jan at 18:57
-
6529 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, man i eka, 10x1..//
Auction ends
in a week
12 jan at 19:13
-
6570 WATERCOLOUR
unidentified artist. Hjelmarsnäs gård, outer dimen..//
Auction ends
in a week
12 jan at 20:43
-
6382 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, Themsen med Tower Bri..//
Auction ends
in a week
12 jan at 20:04
*
Pastell+
nr 513 3565
Pastell+
Lenght: ()
Gouache, Wiberg, Hus
| Estimate: | 100 |
|---|---|
| Sold: | SEK 250 |
| Auction date: |
Monday Mars 10 2008 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 9/3 19:04:02 | 1 | 200 kr |
| 10/3 17:29:28 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Lis Husberg (f. 1920)
Keramiker och konstnär. Verksam vid Rörstrand 1943-1945 samt 1948-1949. Husberg arbetade främst med föremål i lergods och fajans.
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Keramiker och konstnär. Verksam vid Rörstrand 1943-1945 samt 1948-1949. Husberg arbetade främst med föremål i lergods och fajans.
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller färgkrita gouache hus pastell täckfärg vattenfärg wiberg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in a week
12 jan at 18:32 -
6399 WATERCOLOUR
Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
Present: SEK 500
Auction ends
in a week
12 jan at 18:10 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in a week
12 jan at 18:57
-
6529 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, man i eka, 10x1..//
Auction ends
in a week
12 jan at 19:13 -
6570 WATERCOLOUR
unidentified artist. Hjelmarsnäs gård, outer dimen..//
Auction ends
in a week
12 jan at 20:43 -
6382 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, Themsen med Tower Bri..//
Auction ends
in a week
12 jan at 20:04



