Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 10481157



*

nr 1048 1157


Skulptur

Palm Mölle, man, stengods, höjd: 17, 5


Utrop:

600 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 8 augusti 2016
kl 18:22:42


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/8 16:07:41 1      150 kr
8/8 18:17:32 2      150 kr
8/8 18:17:32 1      150 kr (Budbetjänt)
8/8 18:17:42 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Stengods
Stengodset är ett hårt, vattentätt gods som bränns i ca 1300 grader, varvid godset sintrar.
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: konsthantverk man palm mölle skulptur stengods
  • 7123 Ask
    + skulptur, ”groda”. Höjd: 4-15 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:05
  • 7041 Skulptur
    brons på stensockel, Signerad. Höjd: 13 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:33
  • 7057 Skulptur
    brons, Art Déco-stil. Höjd: 20 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:05
  • 7056 Skulptur
    brons, Art Déco-stil. Höjd: 38 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:41
  • 7042 Skulptur
    brons, Puck Stocklassa (1922-2014), Sverige. Signe..//
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:31
  • 7128 Skulptur
    Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Målerås, Torso,..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:18




Ladda ner broschyr