Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 12894253



*

nr 1289 4253


Skulptur

keramik, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Fågel, Rörstrand. Höjd: , höjd: 19 cm


Utrop:

1.000 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 november 2019
kl 18:43:46


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
18/11 18:21:16 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: djurmotiv fågel fågelmotiv fåglar gunnar nylund keramik konsthantverk rörstrand skandinavien skulptur svensk keramik svenska keramiker sverige
  • 7041 Skulptur
    brons på stensockel, Signerad. Höjd: 13 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:33
  • 7057 Skulptur
    brons, Art Déco-stil. Höjd: 20 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:05
  • 7056 Skulptur
    brons, Art Déco-stil. Höjd: 38 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:41
  • 7042 Skulptur
    brons, Puck Stocklassa (1922-2014), Sverige. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:31
  • 7046 Skulptur
    Halvar Frisendahl (1889-1953), Sverige. Signerad. ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:55
  • 7066 Skulptur
    Keramik, Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Län..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:30




Ladda ner broschyr