ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 11796314
*
nr 1179 6314
GOUACHE
unidentified artist, early 20th century, 29x22,
Oidentifierad konstnär, Tidigt 1900-tal, 29x22
Droit De Suite
Estimate:
300
Auction date:
Monday April 23 2018
at 18:56:48
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache sekelskifte tidigt 1900-tal täckfärg vattenfärg
-
8106 GOUACHE
Elli Hemberg (1896-1994), Sweden. No signature, "p..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:30
-
8084 GOUACHE
Michael Näslund. Signed, 50x60 cm, outer dimension..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:04
*
GOUACHE
nr 1179 6314
GOUACHE
unidentified artist, early 20th century, 29x22,
Oidentifierad konstnär, Tidigt 1900-tal, 29x22
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 300 |
| Auction date: |
Monday April 23 2018 |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache sekelskifte tidigt 1900-tal täckfärg vattenfärg
-
8106 GOUACHE
Elli Hemberg (1896-1994), Sweden. No signature, "p..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:30 -
8084 GOUACHE
Michael Näslund. Signed, 50x60 cm, outer dimension..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:04



