Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Handspegel 10007117



*

nr 1000 7117


Handspegel

+ borste, Silver, London, längd: 25-30 cm, vikt: 370 g brutto


Kondition: slitage

Utrop:

600 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 december 2015
kl 20:10:15


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/12 11:44:32 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 14 dec

Silver

På Tema Silver den 14 december har vi samlat svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver så som bägare, bestick, cigarettskrin, flaskhållare, kaffeskedar, ljusstakar, saltkar, såskannor ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: borste engelsk england europa handspegel london silver speglar ädelmetall
  • 8185 Spegel
    Norrgavel, brännstämplad, yttermått inklusive ram:..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    29 juli kl 20:32
  • 8044 Spegel
    Nyrokoko, 62x49 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    29 juli kl 18:17
  • 7093 Spegel
    omkring 1900, guldbemålad, dekor av pärlbård, 62x7..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    29 juli kl 19:21




Ladda ner broschyr