Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Collage 12848102



*

nr 1284 8102


Carl Köhler

(1919-2006), Sverige


Carl Köhler (1919-2006), Sweden. Kropp XV, signed. 88x70,


COLLAGE, Kropp XV, signerad. 88x70 cm


Carl Köhler, born 1919 in Stockholm, dead 2006, Swedish painter, draughtsman, and sculptor.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

800

Sold:

SEK 900

Auction date:

Monday October 28 2019
at 20:45:36


  • Bid history
Time Bidder Bid
28/10 11:30:50 1      500 kr
28/10 16:31:25 2      350 kr
28/10 16:31:25 1      400 kr (Robot)
28/10 16:32:55 2      450 kr
28/10 16:32:55 1      500 kr (Robot)
28/10 16:33:28 2      600 kr
28/10 17:53:59 1      800 kr
28/10 18:25:58 2      800 kr
28/10 18:25:58 1      800 kr (Robot)
28/10 18:28:05 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Artist/Designer

Carl Köhler

Carl Köhler, born 1919 in Stockholm, dead 2006, Swedish painter, draughtsman, and sculptor.

Read more about Carl Köhler
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller carl köhler collage kropp xv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 9363 WATERCOLOUR
    Gunvor Siik, fotografen. Signed. Watercolour, Imag..//
     

    Auction ends
    this Monday
    2 feb at 18:16
  • 9064 WATERCOLOUR
    Hans Prins (b. 1908), Sweden. Signed, dated 78. Wa..//
     

    Auction ends
    this Monday
    2 feb at 20:39
  • 9386 WATERCOLOUR
    Mari Simmulson (1911-2000), Sweden. (tillskriven),..//
    Present: SEK 1500

    Auction ends
    this Monday
    2 feb at 18:24
  • 9185 WATERCOLOUR
    unidentified artist. Signerad Paul, Stockholm, Söd..//
     

    Auction ends
    this Monday
    2 feb at 20:17
  • 9325 WATERCOLOUR
    unidentified artist. Signed, dated 76, landscape, ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    2 feb at 19:06
  • 9315 WATERCOLOUR
    Signerad Geerd, "Tomte". Watercolour, Image dimens..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    this Monday
    2 feb at 18:45




Ladda ner broschyr