Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Surtout 10212113



*

nr 1021 2113


Surtout

glas + coaster 3 st, nickel silver,


glas + coaster 3 st, nysilver


Estimate:

500

Sold:

SEK 500

Auction date:

Monday February 29 2016
at 20:10:36


  • Bid history
Time Bidder Bid
26/2 21:58:33 1      300 kr
28/2 12:34:41 2      150 kr
28/2 12:34:41 1      200 kr (Robot)
28/2 12:35:01 2      250 kr
28/2 12:35:01 1      300 kr (Robot)
29/2 17:46:36 3      Vinnande bud
29/2 20:04:22 4      450 kr
29/2 20:04:22 3      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: glas nysilver pläter surtout
  • 7104 PEASANT
    3 pcs, miscellaneous, including gunghäst, wear, da..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 18:41
  • 7123 Ask
    + sculpture, ”groda”. Height: 4-15 cm,
    Present: SEK 300

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 20:05
  • 7086 Avspärrningsst..
    4 pcs, metal. Height: 99 cm,
    Present: SEK 1000

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 19:33
  • 7020 Blomkonsoler
    9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
     

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 18:33
  • 7022 BOOKEND
    one pair, 1920s. Length: 13 cm, height: 14 cm,
    Present: SEK 200

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 18:09
  • 7047 TABLE MATS
    Svenskt Tenn, Sweden, Josef Frank (1885-1967), Aus..//
    Present: SEK 800

    Auction ends
    tomorrow
    19 jan at 19:10




Ladda ner broschyr