Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 7416211



*

nr 741 6211


Spegel

gouachemålning, 1800-tal, höjd: 120


Kondition: skadad

Utrop:

700 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 februari 2012
kl 19:09:19


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
16/2 10:43:25 1      200 kr
19/2 08:36:02 2      150 kr
19/2 08:37:16 2      250 kr
19/2 17:13:37 3      300 kr
19/2 17:25:22 2      350 kr
19/2 17:52:32 3      400 kr
20/2 17:48:56 4      450 kr
20/2 19:01:24 5      600 kr
20/2 19:04:19 4      550 kr
20/2 19:05:01 4      650 kr
20/2 19:05:41 5      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gouachemålning spegel speglar
  • 6673 Spegel
    Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:30
  • 6419 Spegel
    Rokokostil, förgylld, 136x53
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:49
  • 6668 Spegel
    Rokokostil. Förgylld, 96x55 ca
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:54




Ladda ner broschyr