Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Misc. paintings / Blandteknik 3011024



*

nr 301 1024


Blandteknik

Lenght: ()


Erik Arosenius, Monogramsign, -19, kejsaren intime, dia 15


Droit De Suite

Yes

Estimate:

1000

Sold:

SEK 1300

Auction date:

Monday February 23 2004
at 16:00:00


  • Bid history
Time Bidder Bid
20/2 13:45:12 1      850 kr
23/2 07:53:11 2      850 kr
23/2 07:54:28 2      1.000 kr
23/2 14:45:59 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
Oscar Dahl (1902-1966)
Målare som främst var anlitad som mönstertecknare och dekoratör vid Lidköpings porslinsfabrik samt vid Rörstrand 1943-1966.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: blandteknik erik arosenius kejsaren intime konst
  • 6334 MIXED MEDIA
    Acke Ã…slund (1881-1958), Sweden. Signed, dated 194..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:17
  • 6505 MIXED MEDIA
    Kine Eriksson, "Kackel i hönsgården". Signed, mixe..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:16
  • 6564 MIXED MEDIA
    unidentified artist. Signed, dated 1896, sleigh ri..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:39
  • 6571 MIXED MEDIA
    Ottilia Adelborg (1855-1936), Sweden. Signed, date..//
    Present: SEK 700

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:21
  • 6565 MIXED MEDIA
    Signerad Roupé, dated Fogdö 1934. Mixed media, Ima..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:33
  • 6402 MIXED MEDIA
    Silvére Croix. Signed, dated - 61, portrait, mm; 3..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:07




Ladda ner broschyr