Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulpturer 17475195



*

nr 1747 5195


Skulpturer

2 st. Signerade, keramik/sten. Längd: 7-12 cm, höjd: 6-8 cm


Utrop:

600 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 8 december 2025
kl 20:21:21


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/12 23:30:20 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Stengods
Stengodset är ett hårt, vattentätt gods som bränns i ca 1300 grader, varvid godset sintrar.
Carl Malmsten (1888-1972)
Svensk inredningsarkitekt, möbelarkitekt och professor
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik konsthantverk skulptur skulpturer sten
  • 8025 Glasskulpturer
    14 st, FÃ¥glar & fiskar, + brevpress, FM konstglas,..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:56
  • 7055 Skulpturer
    2 st, Avesta, Stål. Höjd: 7-9 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:13
  • 7213 Skulpturer
    2 st, brons, miniatyrer, Hund & katt. Längd: 3-9 c..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:42
  • 8318 Skulpturer
    2 st, Byster, bemålad gips. Höjd: 24-32
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:23
  • 8087 Skulpturer
    2 st, Madonna, sten. Höjd: 14-16 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:46
  • 7052 Skulpturer
    3 st, brons. Höjd: 7-16 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:09




Ladda ner broschyr