Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 12398469



*

nr 1239 8469


Spegel

Nybrofabriken, 118x61


Utrop:

400 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 4 mars 2019
kl 19:27:54


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
4/3 16:21:33 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nybrofabriken spegel speglar
  • 9151 Golvspegel
    mässing. Höjd: 166 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:35
  • 9129 Golvspegel
    Rotting. Höjd: 143 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 18:18
  • 9139 Spegel
    1800-tal, Förgylld, Nyrokoko, 70x55
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 feb kl 20:39




Ladda ner broschyr