FURNITURE / Cupboards & Cabinets / Bedside table 13338200

nr 1333 8200

BEDSIDE TABLE

rococo, senare beslag, stone top. Width: 56 cm. Width: 34 cm. Height: 80 cm, a key, wear.

Rokoko, senare beslag, stenskiva. Bredd: 56 cm. Djup: 34 cm. Höjd: 80 cm, nyckel

Condition: slitage

3000

SEK 2000

Monday June 15 2020
at 18:23:21

14/6 21:50:41 1      Vinnande bud

Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.