ART / Watercolor paintings & Drawings / Collage / gouache 16773146
*
nr 1677 3146
Carl Erik Bodén
(1909-2003), Sverige
Carl Erik Bodén (1909-2003), Sweden. 'Utblick'. Signed, unframed, sheet: 52x67,
Collage / gouache, "Utblick". Signerad, oramad. Bladets mått: 52x67 cm
Carl Erik Bodén, Swedish painter and konsthantverkare born 1909, dead 2003.
Droit De Suite
Estimate:
1500
Sold:
SEK 1400
Auction date:
Monday February 3 2025
at 18:56:18
- Bid history
Time
Bidder
Bid
3/2 18:39:40
1
1.000 kr
3/2 18:49:31
2
1.100 kr
3/2 18:50:01
1
1.200 kr
3/2 18:50:20
1
Vinnande bud
3/2 18:51:19
2
1.300 kr
3/2 18:51:19
1
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Artist/Designer
Carl Erik Bodén
Carl Erik Bodén, Swedish painter and konsthantverkare born 1909, dead 2003.
Read more about Carl Erik Bodén
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller carl erik bodén collage gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
8022 WATERCOLOUR
Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
Present: SEK 600
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:38
-
8213 WATERCOLOUR
Ã…slund, dated -90, landscape with lake. Watercolou..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:06
-
8097 WATERCOLOUR
Birgit Sahlberg. Signed, dated 1927, still life, 6..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:36
-
8315 WATERCOLOUR
F Lachner. Signed, Damm, 35x49 cm, outer dimension..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:35
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:22
-
8033 WATERCOLOUR
Robert Högfeldt (1894-1986), Sweden. Sovande barn...//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:29
*
Carl Erik Bodén
Carl Erik Bodén, Swedish painter and konsthantverkare born 1909, dead 2003.
Läs om budbetjänten
Read more about Carl Erik Bodén
nr 1677 3146
Carl Erik Bodén
(1909-2003), Sverige
Carl Erik Bodén (1909-2003), Sweden. 'Utblick'. Signed, unframed, sheet: 52x67,
Collage / gouache, "Utblick". Signerad, oramad. Bladets mått: 52x67 cm
Carl Erik Bodén, Swedish painter and konsthantverkare born 1909, dead 2003.
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 1500 |
| Sold: | SEK 1400 |
| Auction date: |
Monday February 3 2025 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 3/2 18:39:40 | 1 | 1.000 kr |
| 3/2 18:49:31 | 2 | 1.100 kr |
| 3/2 18:50:01 | 1 | 1.200 kr |
| 3/2 18:50:20 | 1 | Vinnande bud |
| 3/2 18:51:19 | 2 | 1.300 kr |
| 3/2 18:51:19 | 1 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Artist/Designer
Carl Erik Bodén
Carl Erik Bodén, Swedish painter and konsthantverkare born 1909, dead 2003.Read more about Carl Erik Bodén
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller carl erik bodén collage gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
8022 WATERCOLOUR
Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
Present: SEK 600
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:38 -
8213 WATERCOLOUR
Ã…slund, dated -90, landscape with lake. Watercolou..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:06 -
8097 WATERCOLOUR
Birgit Sahlberg. Signed, dated 1927, still life, 6..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:36
-
8315 WATERCOLOUR
F Lachner. Signed, Damm, 35x49 cm, outer dimension..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:35 -
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:22 -
8033 WATERCOLOUR
Robert Högfeldt (1894-1986), Sweden. Sovande barn...//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:29



