KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Gouache 2142022
*
nr 214 2022
Lowell Nesbitt
(1933-1993), USA
Gouache , Lowell Nesbitt, Blå tulpan, 100 x 75
Lowell Nesbitt, amerikansk bildkonstnär född 1933, död 1993.
Följerätt
Utrop:
6.000 kr
Såld:
5.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 februari 2003
kl 18:30:00
- Konstnär/Designer
Lowell Nesbitt
Lowell Nesbitt, amerikansk bildkonstnär född 1933, död 1993.
Läs mer om Lowell Nesbitt
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell amerika amerikansk blå tulpan gouache konst lowell nesbitt täckfärg usa vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, yttermått inklusive ram:..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:32
-
6313 Emaljmålningar
2 st, Lars Erik Holm. Signerade, 40x30cm, oramade
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:39
-
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:09
-
5282 Fotokonst
Ulf Rollof. Signerad, numrerad 1/9, Äpple. Bildmåt..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:00
-
6342 Porslinstavla
Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Porsgrund, "Prov..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:51
-
6653 Väggrelief
Kina, 55x30 cm, oramad
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:47
*
Lowell Nesbitt
Lowell Nesbitt, amerikansk bildkonstnär född 1933, död 1993.
Läs mer om Lowell Nesbitt
nr 214 2022
Lowell Nesbitt
(1933-1993), USA
Gouache , Lowell Nesbitt, Blå tulpan, 100 x 75
Lowell Nesbitt, amerikansk bildkonstnär född 1933, död 1993.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 6.000 kr |
| Såld: | 5.000 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 10 februari 2003 |
- Konstnär/Designer
Lowell Nesbitt
Lowell Nesbitt, amerikansk bildkonstnär född 1933, död 1993.Läs mer om Lowell Nesbitt
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell amerika amerikansk blå tulpan gouache konst lowell nesbitt täckfärg usa vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, yttermått inklusive ram:..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:32 -
6313 Emaljmålningar
2 st, Lars Erik Holm. Signerade, 40x30cm, oramade
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:39 -
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:09
-
5282 Fotokonst
Ulf Rollof. Signerad, numrerad 1/9, Äpple. Bildmåt..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:00 -
6342 Porslinstavla
Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Porsgrund, "Prov..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:51 -
6653 Väggrelief
Kina, 55x30 cm, oramad
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:47



