MISCELLANEOUS / Mirrors / Pegel 2895603
*
nr 289 5603
Pegel
Lenght: ()
Teak, H.117
Estimate:
100
Sold:
SEK 250
Auction date:
Monday December 1 2003
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
26/11 23:23:20
1
150 kr
30/11 20:42:35
2
150 kr
30/11 20:43:03
2
200 kr
1/12 15:50:50
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: pegel speglar teak teakmöbler trä
-
6287 MIRROR
Empire, provinsarbete, 65x35 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:24
-
7027 MIRROR
gilt, 105x58,
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:33
-
7074 MIRROR
Gustaviasn stil. Gilt. 45x34,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:28
-
7038 MIRROR
Markaryd, pine wood, 144x66,
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:02
-
6673 MIRROR
victorian style, gilt, 58x66 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:30
-
6419 MIRROR
rococo style, gilt, 136x53, damages.
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:49
*
Pegel
nr 289 5603
Pegel
Lenght: ()
Teak, H.117
| Estimate: | 100 |
|---|---|
| Sold: | SEK 250 |
| Auction date: |
Monday December 1 2003 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 26/11 23:23:20 | 1 | 150 kr |
| 30/11 20:42:35 | 2 | 150 kr |
| 30/11 20:43:03 | 2 | 200 kr |
| 1/12 15:50:50 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: pegel speglar teak teakmöbler trä
-
6287 MIRROR
Empire, provinsarbete, 65x35 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:24 -
7027 MIRROR
gilt, 105x58,
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:33 -
7074 MIRROR
Gustaviasn stil. Gilt. 45x34,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:28
-
7038 MIRROR
Markaryd, pine wood, 144x66,
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:02 -
6673 MIRROR
victorian style, gilt, 58x66 cm,
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:30 -
6419 MIRROR
rococo style, gilt, 136x53, damages.
Auction ends
this Monday
19 jan at 19:49



