KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 5005451
*
nr 500 5451
Etsning
Ossian Elgström, 1922, 12x17
Utrop:
100 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 december 2007
kl 17:47:50
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
7/12 20:22:23
1
Vinnande bud
- Tema
- Läs mer...
Ossian Elgström (1883-1950)
Målare verksam vid Lidköpings porslinsfabrik omkring 1930 samt vid Rörstrand 1939-1940. Mest känd för sin fruktservis Pajala som skildrar samernas liv.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar grafik ossian elgström
-
5303 Etsning
Carl Larsson (1853-1919), Sverige. "Den glada fest..//
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 19:41
-
5215 Etsning
Evert Lundquist (1904-1994), Sverige. Signerad, nu..//
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 20:16
-
2021 Etsning
Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 20:57
-
4089 Etsning
Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Söder. Signer..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 19:32
-
2157 Etsning
Maud Comstedt (1920-1984), Sverige. "Bergvägg". Si..//
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 20:53
-
5301 Etsning
Maud Comstedt (1920-1984), Sverige. Signerad, numr..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 19:38
*
Etsning
nr 500 5451
Etsning
Ossian Elgström, 1922, 12x17
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 10 december 2007 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
7/12 20:22:23 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
- Läs mer...
Ossian Elgström (1883-1950)
Målare verksam vid Lidköpings porslinsfabrik omkring 1930 samt vid Rörstrand 1939-1940. Mest känd för sin fruktservis Pajala som skildrar samernas liv.
Målare verksam vid Lidköpings porslinsfabrik omkring 1930 samt vid Rörstrand 1939-1940. Mest känd för sin fruktservis Pajala som skildrar samernas liv.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar grafik ossian elgström
-
5303 Etsning
Carl Larsson (1853-1919), Sverige. "Den glada fest..//
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 19:41 -
5215 Etsning
Evert Lundquist (1904-1994), Sverige. Signerad, nu..//
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 20:16 -
2021 Etsning
Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 20:57
-
4089 Etsning
Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Söder. Signer..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 19:32 -
2157 Etsning
Maud Comstedt (1920-1984), Sverige. "Bergvägg". Si..//
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 20:53 -
5301 Etsning
Maud Comstedt (1920-1984), Sverige. Signerad, numr..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
17 juni kl 19:38