bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 5522482



*

nr 552 2482


Gouache

Sign Hans Johanson 1931 (Hans Norsbo), Vinterlandskap med hus, 57x49


Följerätt

Ja

Utrop:

3.500 kr

Såld:

3.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 november 2008
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/11 06:45:44 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache hans norsbo täckfärg vattenfärg
  • 2183 Akvarell
    Ada Maud Parsons, Landskap. Signerad, akvarell. Mo..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    5 juli kl 20:05
  • 2173 Akvarell
    Amanda Bergstedt (1841-1918), Sverige. Gärdsgård m..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    5 juli kl 20:44
  • 2180 Akvarell
    Anna Billing (1849-1927), Sverige. "Tegnérlunden"...//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    5 juli kl 19:58
  • 6062 Akvarell
    Batte Sahlin (f. 1929), Sverige. "Piren Herrvik". ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    5 juli kl 20:18
  • 2058 Akvarell
    Beda Seth (1874-1965), Sverige. Blomsterstilleben...//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    5 juli kl 18:33
  • 2047 Akvarell
    Eva Bagge (1871-1964), Sverige. Skogsglänta. Signe..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    5 juli kl 19:11




Ladda ner broschyr