MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Dish 14367275

nr 1436 7275

Gerda Sprinchorn

(1871-1951), Sverige

Gerda Sprinchorn (1871-1951), Sweden. Ystad Brons. Signerad och dated 1899. Rund med kvinnomotiv. Citat av Viktor Rydberg. Bronze. Diameter: 31 cm,

DISH, Ystad Brons. Signerad och daterad 1899. Rund med kvinnomotiv. Citat av Viktor Rydberg. Brons. Diameter: 31 cm

Gerda Sprinchorn, Swedish ceramist and sculptor, born 1871, dead 1951.

600

SEK 500

Monday December 6 2021
at 19:36:44

  • Artist/Designer

Gerda Sprinchorn

Read more about Gerda Sprinchorn