FURNITURE / Chairs and Stools / Armchairs 15671035
*
nr 1567 1035
ARMCHAIRS
one pair, JINDRICH HALABALA, attributed. Czech Republic, 1950s. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Betsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Width: 63 cm. Width: 79 cm,
h. 78 cm, sitthöjd: ca 34 cm,
ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien, 1950-tal. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Betsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Bredd: 63 cm. Djup: 79 cm,
h. 78 cm, sitthöjd: ca 34 cm
Estimate:
16000
Sold:
SEK 14000
Auction date:
Thursday September 28 2023
at 04:36:45
- Klassiska
Sep 28
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Read more about Klassiska
- Andra sökte även efter
Liknande föremål:
h betsad stomme fåtöljer jindrich halabala karmstol karmstolar renoverade stol stolar tjeckien
-
6680 CLUB ARMCHAIR
leather, med pärlspik, löstagbar sits i plysch. Wi..//
Auction ends
in a week
12 jan at 18:25
-
5252 ARMCHAIR
+ footstool, Arnhilds hus, 1990-tal, wear.
Auction ends
in a week
12 jan at 18:09
-
6169 ARMCHAIR
+ footstool, med sidobord, "Consul" Läder,
Auction ends
in a week
12 jan at 19:04
-
6031 ARMCHAIR
Yngve Ekström (1913-1988), Sweden. Sweden. "Kurva"..//
Present: SEK 300
Auction ends
in a week
12 jan at 20:05
-
6060 ARMCHAIRS
3 pcs,
Auction ends
in a week
12 jan at 20:50
-
6071 ARMCHAIRS
one pair,
Auction ends
in a week
12 jan at 19:58
nr 1567 1035
ARMCHAIRS
one pair, JINDRICH HALABALA, attributed. Czech Republic, 1950s. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Betsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Width: 63 cm. Width: 79 cm,
h. 78 cm, sitthöjd: ca 34 cm,
ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien, 1950-tal. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Betsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Bredd: 63 cm. Djup: 79 cm, h. 78 cm, sitthöjd: ca 34 cm
| Estimate: | 16000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 14000 |
| Auction date: |
Thursday September 28 2023 |
- Klassiska
Sep 28
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Read more about Klassiska
- Andra sökte även efter
-
6680 CLUB ARMCHAIR
leather, med pärlspik, löstagbar sits i plysch. Wi..//
Auction ends
in a week
12 jan at 18:25 -
5252 ARMCHAIR
+ footstool, Arnhilds hus, 1990-tal, wear.
Auction ends
in a week
12 jan at 18:09 -
6169 ARMCHAIR
+ footstool, med sidobord, "Consul" Läder,
Auction ends
in a week
12 jan at 19:04
-
6031 ARMCHAIR
Yngve Ekström (1913-1988), Sweden. Sweden. "Kurva"..//
Present: SEK 300
Auction ends
in a week
12 jan at 20:05 -
6060 ARMCHAIRS
3 pcs,
Auction ends
in a week
12 jan at 20:50 -
6071 ARMCHAIRS
one pair,
Auction ends
in a week
12 jan at 19:58



