MÖBLER / Skåp & hyllor / Skåp 14471006

nr 1447 1006

Skåp

1700-tal, Rokoko, Ek. Bredd: 146. Djup: 51 cm. Höjd: 230 cm, nyckel

Konditionsrapport: slitage, spricka/ sprickor

Utrop:

5.000 kr

Såld:

4.000 kr

måndag 7 februari 2022
kl 19:44:14

7/2 19:38:28 1      Vinnande bud

Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.