KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 11687561
*
nr 1168 7561
Herman Norrman
(1864-1906), Sverige
Akvarell, Roddare vid insjö. Motivet: 32x55 cm, ramens yttermått: 83x99 cm, innermått: 63x82
Herman Norrman, svensk bildkonstnär född 1864, död 1906.
Utrop:
800 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 mars 2018
kl 18:10:03
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/3 12:53:41
1
500 kr
12/3 18:00:27
2
450 kr
12/3 18:00:27
1
500 kr (Budbetjänt)
12/3 18:00:49
2
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Herman Norrman
Herman Norrman, svensk bildkonstnär född 1864, död 1906.
Läs mer om Herman Norrman
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller herman norrman roddare vid insjö svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:52
-
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:26
-
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:57
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:22
-
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:22
-
6565 Blandteknik
Signerad Roupé, daterad Fogdö 1934. Blandteknik, b..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:03
*
Herman Norrman
Herman Norrman, svensk bildkonstnär född 1864, död 1906.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Herman Norrman
nr 1168 7561
Herman Norrman
(1864-1906), Sverige
Akvarell, Roddare vid insjö. Motivet: 32x55 cm, ramens yttermått: 83x99 cm, innermått: 63x82
Herman Norrman, svensk bildkonstnär född 1864, död 1906.
| Utrop: | 800 kr |
|---|---|
| Såld: | 600 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 12 mars 2018 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 10/3 12:53:41 | 1 | 500 kr |
| 12/3 18:00:27 | 2 | 450 kr |
| 12/3 18:00:27 | 1 | 500 kr (Budbetjänt) |
| 12/3 18:00:49 | 2 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Herman Norrman
Herman Norrman, svensk bildkonstnär född 1864, död 1906.Läs mer om Herman Norrman
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller herman norrman roddare vid insjö svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:52 -
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:26 -
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:57
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:22 -
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:22 -
6565 Blandteknik
Signerad Roupé, daterad Fogdö 1934. Blandteknik, b..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:03



