bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 14262023



*

nr 1426 2023


Lisa Larson

(f. 1931), Sverige


Spegel, Fåglar, 30x24cm


Lisa Larson, född 1931, småländsk formgivare och keramiker.

Utrop:

800 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 oktober 2021
kl 20:15:55


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
13/10 01:58:49 1      300 kr
18/10 14:47:33 2      350 kr
18/10 15:12:34 3      400 kr
18/10 15:14:18 2      500 kr
18/10 20:03:27 4      500 kr
18/10 20:03:27 2      500 kr (Budbetjänt)
18/10 20:06:06 4      600 kr
18/10 20:08:32 1      700 kr
18/10 20:10:55 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 18 okt

Keramik

På Tema Keramik den 30 september hittar du skulpturer, vaser och serviser med mera av keramiker och formgivare som Olle Alberius, Karin Björquist, Ilse Claeson, Ewald Dahlskog, Josef Ekberg, Berndt Fr ...



Läs mer om Keramik

  • Konstnär/Designer

Lisa Larson

Lisa Larson, född 1931, småländsk formgivare och keramiker.

Läs mer om Lisa Larson
  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: djurmotiv fågel fågelmotiv fåglar lisa larson lisa larsson skandinavisk keramik spegel speglar svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige
  • 6020 Ljusstakar
    3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Änglabarn, g..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    29 november kl 19:40
  • 6047 Skulptur
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, figur..//
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    29 november kl 18:16
  • 5542 Skulptur
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Malin ur Larsons U..//
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    29 november kl 19:46
  • 5643 Skulptur/sparb..
    Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gunna..//
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    29 november kl 18:52
  • 6487 Vaser
    3 st, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige...//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    29 november kl 18:43




Ladda ner broschyr