KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 7753470
*
nr 775 3470
Skulptur
Nysilver, höjd: inkl sockel 24
Utrop:
1.000 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 september 2012
kl 19:04:59
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/9 17:24:28
1
150 kr
2/9 23:47:36
2
250 kr
3/9 13:58:07
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: konsthantverk nysilver pläter skulptur
-
7128 Skulptur
Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Målerås, Torso,..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
26 jan kl 19:58
-
7066 Skulptur
Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
26 jan kl 19:36
-
7046 Skulptur
Halvar Frisendahl (1889-1953), Sverige. Signerad. ..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
26 jan kl 19:36
-
7053 Skulptur
patinerad metall, Signerad. Höjd: 14 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
26 jan kl 19:10
-
7215 Skulptur
Trähäst, snidad, "Minne af Prins Carl". Längd: 9 c..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
26 jan kl 19:47
-
7040 Skulptur/sparb..
Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gun..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
26 jan kl 19:56
*
Skulptur
nr 775 3470
Skulptur
Nysilver, höjd: inkl sockel 24
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 300 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 3 september 2012 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 1/9 17:24:28 | 1 | 150 kr |
| 2/9 23:47:36 | 2 | 250 kr |
| 3/9 13:58:07 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: konsthantverk nysilver pläter skulptur
-
7128 Skulptur
Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Målerås, Torso,..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
26 jan kl 19:58 -
7066 Skulptur
Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
26 jan kl 19:36 -
7046 Skulptur
Halvar Frisendahl (1889-1953), Sverige. Signerad. ..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
26 jan kl 19:36
-
7053 Skulptur
patinerad metall, Signerad. Höjd: 14 cm
Auktionen avslutas
nästa vecka
26 jan kl 19:10 -
7215 Skulptur
Trähäst, snidad, "Minne af Prins Carl". Längd: 9 c..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
26 jan kl 19:47 -
7040 Skulptur/sparb..
Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Gun..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
26 jan kl 19:56



