bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 14456032



*

nr 1445 6032


Skulptur

Asien, Man, trä, bemålad. Höjd: 44 cm


Utrop:

500 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 31 januari 2022
kl 20:47:03


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
27/1 10:58:01 1      100 kr
30/1 19:15:52 2      200 kr
31/1 00:37:34 3      250 kr
31/1 08:23:07 2      300 kr
31/1 17:37:14 3      400 kr
31/1 20:16:42 2      450 kr
31/1 20:42:04 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: asiatisk asien konsthantverk man skulptur trä
  • 1007 Bordsikon
    1800-tal, 3-delad, oljemålning / Valnötsram. Längd..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    4 juli kl 20:25
  • 6274 Ikon
    1800-tal, Ryssland, rizza i silver, oramad, 22x18 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    4 juli kl 20:12
  • 6204 Ikon
    med silverrizza, (tryck), 22x16 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    4 juli kl 18:12
  • 6275 Ikon
    Ryssland, rizza i silver, 9x7,5 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    4 juli kl 18:39
  • 1040 Ikoner
    Ett par, 1800-tal, Ryssland, olja på pannå, 48x50 cm
    Aktuellt bud: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    4 juli kl 18:30
  • 6066 Linnedukar
    + servetter, 9 + 30 delar
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    4 juli kl 18:34




Ladda ner broschyr