KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 8548662
*
nr 854 8662
Gunnar Nylund
(1904-1997), Sverige
Skulptur, keramik, Gunnar Nylund (1904-1997), fågel, höjd: 30 cm, små nagg
Gunnar Nylund, född 1904, död 1997, svensk keramiker och glaskonstnär.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 21 oktober 2013
kl 19:53:22
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
19/10 14:30:18
1
500 kr
21/10 18:54:07
2
800 kr
21/10 19:39:54
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Gunnar Nylund
Gunnar Nylund, född 1904, död 1997, svensk keramiker och glaskonstnär.
Läs mer om Gunnar Nylund
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: djurmotiv fågel fågelmotiv fåglar gunnar nylund keramik konsthantverk skulptur små nagg svensk keramik svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
-
4238 Ikon
med silverrizza, Ryssland, yttermått inklusive ram..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:29
-
5297 Ikon
Sven Bertil Svensson, pannå, 32x25, oramad
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:20
-
2083 Skulptur
Agneta Gynning (f. 1952), Sverige. Komposition, br..//
Aktuellt bud: 3.000 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:30
-
3278 Skulptur
Antik, på träsockel, religiöst motiv, guldbemålat ..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:22
-
2131 Skulptur
Getthen Holm (1946-2015), Sverige. BÃ¥t, Keramik, m..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:09
-
5208 Skulptur
Göran Strååt (1913-1994), Sverige. Gips. Höjd: 18 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:07
*
Gunnar Nylund
Gunnar Nylund, född 1904, död 1997, svensk keramiker och glaskonstnär.
Läs mer om Gunnar Nylund
nr 854 8662
Gunnar Nylund
(1904-1997), Sverige
Skulptur, keramik, Gunnar Nylund (1904-1997), fågel, höjd: 30 cm, små nagg
Gunnar Nylund, född 1904, död 1997, svensk keramiker och glaskonstnär.
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 21 oktober 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
19/10 14:30:18 | 1 | 500 kr |
21/10 18:54:07 | 2 | 800 kr |
21/10 19:39:54 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Gunnar Nylund
Gunnar Nylund, född 1904, död 1997, svensk keramiker och glaskonstnär.Läs mer om Gunnar Nylund
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: djurmotiv fågel fågelmotiv fåglar gunnar nylund keramik konsthantverk skulptur små nagg svensk keramik svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
-
4238 Ikon
med silverrizza, Ryssland, yttermått inklusive ram..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:29 -
5297 Ikon
Sven Bertil Svensson, pannå, 32x25, oramad
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:20 -
2083 Skulptur
Agneta Gynning (f. 1952), Sverige. Komposition, br..//
Aktuellt bud: 3.000 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:30
-
3278 Skulptur
Antik, på träsockel, religiöst motiv, guldbemålat ..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:22 -
2131 Skulptur
Getthen Holm (1946-2015), Sverige. BÃ¥t, Keramik, m..//
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:09 -
5208 Skulptur
Göran Strååt (1913-1994), Sverige. Gips. Höjd: 18 cm
Aktuellt bud: 200 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 19:07