Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Indian ink drawing 11298149



*

nr 1129 8149


Edvard Forsström

(1854-1934), Sverige


Edvard Forsström (1854-1934), "Jorden runt på 80 dagar", signed with monogram, sheet: 23x14,


INDIAN INK DRAWING, Edvard Forsström (1854-1934), "Jorden runt på 80 dagar", monogramsignerad, bladets mått: 23x14


Edvard Forsström, born 1854, dead 1934, Swedish draughtsman.

Estimate:

1500

Sold:

SEK 350

Auction date:

Monday September 18 2017
at 19:57:30


  • Bid history
Time Bidder Bid
12/9 08:17:52 1      300 kr
18/9 16:02:22 2      Vinnande bud



  • Artist/Designer

Edvard Forsström

Edvard Forsström, born 1854, dead 1934, Swedish draughtsman.

Read more about Edvard Forsström
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller edvard forsström svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tusch vattenfärg
  • 6678 WATERCOLOUR
    Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
     

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 18:32
  • 6382 WATERCOLOUR
    Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
     

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 20:04
  • 6399 WATERCOLOUR
    Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 18:10




Ladda ner broschyr