FURNITURE / Chairs and Stools / Armchairs 15671020
*
nr 1567 1020
ARMCHAIRS
one pair, JINDRICH HALABALA, attributed. Czech Republic, 1950s. The model designed in the 1930s, refurbished. Stained frame, firmly upholstered back and seat. Width: 63 cm. Depth: 79 cm, height: 78 cm, seat height: approx. 34 cm
ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien, 1950-tal. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Betsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Bredd: 63 cm. Djup: 79 cm,
h. 78 cm, sitthöjd: ca 34 cm
Withdrawn
Auction date:
Monday September 25 2023
at 19:31:39
- Klassiska
Sep 25
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Read more about Klassiska
- Andra sökte även efter
Liknande föremål:
h betsad stomme fåtöljer jindrich halabala karmstol karmstolar renoverade stol stolar tjeckien
-
5252 ARMCHAIR
+ footstool, Arnhilds hus, 1990-tal, wear.
Auction ends
in a week
19 jan at 18:09
-
6060 ARMCHAIRS
3 pcs,
Auction ends
in a week
19 jan at 20:50
-
6755 ARMCHAIRS
one pair, Gunilla Allard (b. 1957), Sweden. Lammhu..//
Auction ends
in a week
19 jan at 19:37
-
6681 Kamelpall
Benställning i trä, löstagbar sits i läder. Length..//
Auction ends
in a week
19 jan at 19:22
-
6155 ARMCHAIR
Victorian style, 19th century, provinsarbete, mäss..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:10
-
6697 ARMCHAIR
Rokokostil med petit point,
Auction ends
in a week
19 jan at 19:24
nr 1567 1020
ARMCHAIRS
one pair, JINDRICH HALABALA, attributed. Czech Republic, 1950s. The model designed in the 1930s, refurbished. Stained frame, firmly upholstered back and seat. Width: 63 cm. Depth: 79 cm, height: 78 cm, seat height: approx. 34 cm
ett par, JINDRICH HALABALA, tillskriven. Tjeckien, 1950-tal. Modellen formgiven på 1930-talet, renoverade. Betsad stomme, fast stoppad rygg och sits. Bredd: 63 cm. Djup: 79 cm, h. 78 cm, sitthöjd: ca 34 cm
Withdrawn |
|
| Auction date: |
Monday September 25 2023 |
- Klassiska
Sep 25
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Read more about Klassiska
- Andra sökte även efter
-
5252 ARMCHAIR
+ footstool, Arnhilds hus, 1990-tal, wear.
Auction ends
in a week
19 jan at 18:09 -
6060 ARMCHAIRS
3 pcs,
Auction ends
in a week
19 jan at 20:50 -
6755 ARMCHAIRS
one pair, Gunilla Allard (b. 1957), Sweden. Lammhu..//
Auction ends
in a week
19 jan at 19:37
-
6681 Kamelpall
Benställning i trä, löstagbar sits i läder. Length..//
Auction ends
in a week
19 jan at 19:22 -
6155 ARMCHAIR
Victorian style, 19th century, provinsarbete, mäss..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:10 -
6697 ARMCHAIR
Rokokostil med petit point,
Auction ends
in a week
19 jan at 19:24



