Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Sculptures and works of art / Sculpture 17475185



*

nr 1747 5185


Bengt Amundin

(1915-2011), Sverige


Bengt Amundin. Signed, ceramics, height: 24 cm,


SCULPTURE, Signerad, keramik, Höjd: 24 cm


Bengt Amundin, Swedish sculptor born 1915, dead 2011.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

800

Sold:

SEK 500

Auction date:

Monday December 8 2025
at 18:48:17


  • Bid history
Time Bidder Bid
7/12 14:02:07 1      Vinnande bud



  • Artist/Designer

Bengt Amundin

Bengt Amundin, Swedish sculptor born 1915, dead 2011.

Read more about Bengt Amundin
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bengt amundin keramik konsthantverk skulptur svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 8130 VESSEL
    South America, bemålat lergods Längd: 20 cm. Heigh..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:48
  • 8128 SCULPTURE
    fabeldjur, South America. Length: 20 cm. Height: 1..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:17
  • 8088 SCULPTURE
    fiskarpojke. Signerad schorode, France, bronze, an..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:56




Ladda ner broschyr