KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 9491071

nr 949 1071

Ã…ke Holm

(1900-1980), Sverige

Skulptur, Åke Holm (1900-1980), 1940-tal, Tupp, Glaserat lergods, höjd: 33 cm

Kondition: tillverkningsskador alt. lagningar

Åke Holm, född 1900, död 1980, svensk keramiker och skulptör.

Utrop:

4.000 kr

Såld:

2.000 kr

måndag 16 mars 2015
kl 18:52:57

16/3 16:48:25 1      Vinnande bud

  • Tema
  • 16 mar

Keramiker - Lisa Larson & Co

Läs mer om Keramiker - Lisa Larson & Co

Ã…ke Holm

Läs mer om Ã…ke Holm