bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7358123



*

nr 735 8123


Gouache

Lars Lindeberg, ateljéinteriör, bladets mått: 27x34


Följerätt

Ja

Utrop:

700 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 januari 2012
kl 19:36:45


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
23/1 15:25:39 1      300 kr
23/1 17:19:17 2      350 kr
23/1 18:35:28 3      400 kr
23/1 19:07:14 2      450 kr
23/1 19:12:29 3      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ateljéinteriör gouache lars lindeberg täckfärg vattenfärg
  • 2009 Akvarell
    Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Parti från K..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 sept kl 20:05
  • 2032 Akvarell
    Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Signerad. Ak..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 sept kl 18:03
  • 2014 Akvarell
    Johan Fredrik Isberg (1846-1904), Drottninghuset, ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 sept kl 18:04
  • 4123 Akvarell
    Lasse Lindqvist, "Strandsiesta II". Signerad. Akva..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 sept kl 18:58
  • 4066 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Signerad Graham, 1895, kvi..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 sept kl 19:41
  • 2068 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Stockholm. Signerad, akvar..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    27 sept kl 18:55




Ladda ner broschyr