ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 5613181
*
nr 561 3181
Gusten Widerbäck
(1879-1970), Sverige
Lenght: ()
Gouache, Erik Widerbäck, sydländsk by, 34x37
Erik Gustaf (Gusten) Widerbäck, Swedish painter born 1879, dead 1970.
Droit De Suite
Estimate:
100
Auction date:
Monday January 19 2009
at 18:05:47
- Artist/Designer
Gusten Widerbäck
Erik Gustaf (Gusten) Widerbäck, Swedish painter born 1879, dead 1970.
Read more about Gusten Widerbäck
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller erik widerbäck gouache gusten widerbäck svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige sydländsk by täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:52
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:26
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:57
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22
-
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22
-
6565 MIXED MEDIA
Signerad Roupé, dated Fogdö 1934. Mixed media, Ima..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:03
*
Gusten Widerbäck
Erik Gustaf (Gusten) Widerbäck, Swedish painter born 1879, dead 1970.
Read more about Gusten Widerbäck
nr 561 3181
Gusten Widerbäck
(1879-1970), Sverige
Lenght: ()
Gouache, Erik Widerbäck, sydländsk by, 34x37
Erik Gustaf (Gusten) Widerbäck, Swedish painter born 1879, dead 1970.
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 100 |
| Auction date: |
Monday January 19 2009 |
- Artist/Designer
Gusten Widerbäck
Erik Gustaf (Gusten) Widerbäck, Swedish painter born 1879, dead 1970.Read more about Gusten Widerbäck
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller erik widerbäck gouache gusten widerbäck svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige sydländsk by täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:52 -
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:26 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:57
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22 -
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22 -
6565 MIXED MEDIA
Signerad Roupé, dated Fogdö 1934. Mixed media, Ima..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:03



