ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 15028076
*
nr 1502 8076
GOUACHE
Per Falck. Signed, Scen, 45x60 cm, outer dimensions including frame: 66x78,
Per Falck, Signerad, Scen, 45x60 cm, yttermått inklusive ram: 66x78
Droit De Suite
Estimate:
500
Auction date:
Monday November 14 2022
at 20:54:43
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache per falck scen täckfärg vattenfärg
-
6468 GOUACHE
Tord Leander Engström (1914-1985), Sweden. Signed,..//
Auction ends
in 10 days
12 jan at 20:26
*
GOUACHE
nr 1502 8076
GOUACHE
Per Falck. Signed, Scen, 45x60 cm, outer dimensions including frame: 66x78,
Per Falck, Signerad, Scen, 45x60 cm, yttermått inklusive ram: 66x78
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 500 |
| Auction date: |
Monday November 14 2022 |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache per falck scen täckfärg vattenfärg
-
6468 GOUACHE
Tord Leander Engström (1914-1985), Sweden. Signed,..//
Auction ends
in 10 days
12 jan at 20:26



