Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Collage 12868104



*

nr 1286 8104


Carl Köhler

(1919-2006), Sverige


Carl Köhler (1919-2006), Sweden. Petruska alone nr 4. Signed. 122x91 cm,


COLLAGE, Petruska alone nr 4. Signerad. 122x91 cm


Carl Köhler, born 1919 in Stockholm, dead 2006, Swedish painter, draughtsman, and sculptor.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

500

Sold:

SEK 100

Auction date:

Monday November 4 2019
at 19:17:05


  • Bid history
Time Bidder Bid
4/11 19:12:05 1      Vinnande bud
4/11 19:13:09 1      justering av budtak



  • Artist/Designer

Carl Köhler

Carl Köhler, born 1919 in Stockholm, dead 2006, Swedish painter, draughtsman, and sculptor.

Read more about Carl Köhler
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller carl köhler collage svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 9363 WATERCOLOUR
    Gunvor Siik, fotografen. Signed. Watercolour, Imag..//
     

    Auction ends
    this Monday
    2 feb at 18:16
  • 9064 WATERCOLOUR
    Hans Prins (b. 1908), Sweden. Signed, dated 78. Wa..//
     

    Auction ends
    this Monday
    2 feb at 20:39
  • 9386 WATERCOLOUR
    Mari Simmulson (1911-2000), Sweden. (tillskriven),..//
    Present: SEK 1600

    Auction ends
    this Monday
    2 feb at 18:24
  • 9185 WATERCOLOUR
    unidentified artist. Signerad Paul, Stockholm, Söd..//
     

    Auction ends
    this Monday
    2 feb at 20:17
  • 9325 WATERCOLOUR
    unidentified artist. Signed, dated 76, landscape, ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    2 feb at 19:06
  • 9315 WATERCOLOUR
    Signerad Geerd, "Tomte". Watercolour, Image dimens..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    this Monday
    2 feb at 18:45




Ladda ner broschyr