ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 8691519
*
nr 869 1519
GOUACHE (F)
Tillskriven Gerd Miller, 28x19,
Tillskriven Gerd Miller, 28x19
Droit De Suite
Estimate:
1000
Sold:
SEK 150
Auction date:
Monday January 13 2014
at 18:26:32
- Bid history
Time
Bidder
Bid
10/1 21:15:37
1
100 kr
13/1 16:59:50
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
today
12 jan at 18:32
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
today
12 jan at 20:04
-
6399 WATERCOLOUR
Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
Present: SEK 900
Auction ends
today
12 jan at 18:10
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
today
12 jan at 18:57
-
6529 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, man i eka, 10x1..//
Auction ends
today
12 jan at 19:13
-
6570 WATERCOLOUR
unidentified artist. Hjelmarsnäs gård, outer dimen..//
Present: SEK 700
Auction ends
today
12 jan at 20:43
*
GOUACHE (F)
nr 869 1519
GOUACHE (F)
Tillskriven Gerd Miller, 28x19,
Tillskriven Gerd Miller, 28x19
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 1000 |
| Sold: | SEK 150 |
| Auction date: |
Monday January 13 2014 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 10/1 21:15:37 | 1 | 100 kr |
| 13/1 16:59:50 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
today
12 jan at 18:32 -
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
today
12 jan at 20:04 -
6399 WATERCOLOUR
Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
Present: SEK 900
Auction ends
today
12 jan at 18:10
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
today
12 jan at 18:57 -
6529 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, man i eka, 10x1..//
Auction ends
today
12 jan at 19:13 -
6570 WATERCOLOUR
unidentified artist. Hjelmarsnäs gård, outer dimen..//
Present: SEK 700
Auction ends
today
12 jan at 20:43



