Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Sculptures and works of art / Sculpture 6168596



*

nr 616 8596


SCULPTURE

Byst i gips, "Maria", Signerad Folke Andersson (1910-1982), height: 39,


Byst i gips, "Maria", Signerad Folke Andersson (1910-1982), höjd: 39


Estimate:

300

Sold:

SEK 1100

Auction date:

Monday December 14 2009
at 19:41:18


  • Bid history
Time Bidder Bid
7/12 21:52:24 1      350 kr
11/12 14:37:41 2      500 kr
14/12 10:52:56 3      500 kr
14/12 10:53:25 3      600 kr
14/12 11:13:39 2      700 kr
14/12 14:55:37 4      900 kr
14/12 16:11:00 3      800 kr
14/12 16:11:17 3      900 kr
14/12 16:11:48 3      950 kr
14/12 18:20:09 4      1.000 kr
14/12 19:36:18 3      Vinnande bud
14/12 19:36:42 3      justering av budtak


  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: byst i gips konsthantverk skulptur
  • 7041 SCULPTURE
    brons på stensockel. Signed. Height: 13 cm, damaged.
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:33
  • 7057 SCULPTURE
    bronze, Art Déco-stil. Height: 20 cm,
    Present: SEK 700

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:05
  • 7056 SCULPTURE
    bronze, Art Déco-stil. Height: 38 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:41
  • 7042 SCULPTURE
    bronze, Puck Stocklassa (1922-2014), Sweden. Signe..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:31
  • 7066 SCULPTURE
    Gudmundur Einarsson, Iceland, walrus. Ceramics. Le..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:30
  • 7046 SCULPTURE
    Halvar Frisendahl (1889-1953), Sweden. Signed. Hei..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:55




Ladda ner broschyr